معرفی خدای خدایان یونان (همراه با تصویر) - گزیده ای از تاریخ تمدن جهان باستان (ایران، مصر‍، یونان

     

 

 

 

 

.: سایر زبان ها : عربی ؛ انگلیسی ؛ ترکیه ؛ فارسی :.

 

.: سایر بخش ها: دانلود کتابهای باستانی؛ ؛ اساطیر و افسانه های باستانی ؛ چهره های ماندگار ؛ انی کاظمی :.معرفی خدای خدایان یونان (همراه با تصویر):.زئوس، (به یونانی: ????)، خدای خدایان.

فرانسوی: زئوس
جنسیت: مذکر
پدر: کرونوس
مادر: رئا
فرزندان: آپولون، آفرودیته، آرتمیس، هرمس و آتنه
وابستگان: برادر پوسیدون و هادس
مرگ: نامیرا
در تروا: حکم به نابودی تروا داد.

نبرد با کرونوس

کرونوس شنیده بود که توسط یکی از فرزندانش سرنگون خواهد شد. به همین دلیل فرزندان خود را می‌بلعید. اما زئوس که فرزند ششم بود توسط رئا و گایا نجات پیدا کرد. سپس زئوس با کرونوس و دیگر تیتان‌ها وارد جنگ شد و آن‌ها را شکست داد و پدر را سرنگون کرد. بچه‌های بلعیده شده را از شکم کرونوس بیرون آورد و کرونوس را تا ابد در تارتاروس زندانی کرد. سپس با برادرانش براساس قرعه، فرمان‌روایی عالم را میان خود تقسیم کردند و زئوس فرمان‌روای آسمان و زمین شد.

سلاح او آذرخش بود که آن را به سمت کسی که او را ناخشنود کرده، پرتاب می‌کرده‌است. یکی
از مواردی که او را بسیار خشمگین می‌کرد دروغگویی و پیمان شکنی بوده‌است.

زندگی

زئوس با هرا که خواهرش بود ازدواج کرد اما به خاطر داشتن ماجراهای عشقی فراوان شهرت داشته‌ و از معشوقه‌هایش فرزندان بسیاری از جمله آپولون، آفرودیته، آرتمیس، هرمس و آتنه داشت.

 

 

در تروا

در جنگ تروا پس از آن‌که با شکست پاریس از منلائوس از سپاه یونانیان، جنگ به ظاهر پایان می‌یابد، خدایان در المپ شورایی برپا می‌کنند و خواستار خون بیشتری می‌شوند. زئوس به صلح رای
می‌دهد ولی چون همسرش هرا سخن به مخالفت با او می‌راند، ترسان رای خود را
پس می‌گیرد و به نابودی تروا رضایت می‌دهد.

پیکره? زئوسفیدیاس آتنی، در حدود سال ??? پیش از میلاد، این مجسمه? ?? متری را ساخته و زینت معبد زئوس در المپیا کرد. این مجسمه که یکی از عجایب هفتگانه? دنیای قدیم شناخته می‌شد، بعدها دزدیده شد. تصویر فوق نقاشی قرن ?? از این مجسمه‌است.
پیکره زئوس
فیدیاس آتنی، در حدود سال ??? پیش از میلاد، این مجسمه? ?? متری را ساخته و زینت معبد زئوس در المپیا کرد. این مجسمه که یکی از عجایب هفتگانه? دنیای قدیم شناخته می‌شد، بعدها دزدیده شد.تصویر فوق نقاشی قرن ?? از این مجسمه‌است.

.: نوشته های آرشیو نشده :.
هر آمدنی رفتنی داشت. ما هم از پارسی بلاگ رفتنی بودیم.
[عناوین آرشیوشده]